• Jak uczyć się języka obcego?

 

Jak uczyć się języka obcego


Kilka dobrych i sprawdzonych rad ...

Wszyscy przecież wiedzą że warto. A tak konkretnie? Przeczytaj…..


Nasze 'Ten Tips' radzimy przeczytać każdemu kto na poważnie myśli o nauce języków obcych….

Kobieta z tabletem1. Zastanów się po Ci znajomość języka, którego chcesz się uczyć. Motywacja jest bardzo ważna. Każdy powód może być motywujący. Bardzo dobrze wyznaczyć sobie konkretny cel np. zdanie jakiegoś egzaminu lub przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym. Jednak, jeśli chcesz się uczyć języka obcego po prostu dla przyjemności - to także dobry powód. Chętniej i lepiej robimy coś, co lubimy, niż coś, do czego jesteśmy zmuszani.

2. Każdy ma swoją metodę nauki języka obcego. Ważne żeby to odkryć. Jeden zapamiętuje szybciej, drugi wolniej. Dla jednego zmorą jest nauczenie się nowych słówek, ktoś inny może mieć problemy z pisaniem w języku obcym. Powinno się znać swoje słabe i mocne strony w uczeniu się języków obcych i więcej energii włożyć w to, z czego jesteśmy słabi. Pamiętaj jednak - lepiej nie ucz się języka wyłącznie na pamięć. Trwalsze efekty możesz uzyskać ucząc się języka aktywnie - kojarząc i myśląc.

3. Jeśli sam coś odkryjesz lub wywnioskujesz, zapamiętasz to na dłużej niż wtedy, gdy ktoś objaśni Ci dane słówko, czyli przysłowiowo 'poda na tacy'. Dlatego nie dziw się, kiedy uczący Cię lektor czasami zaproponuje żebyś sam sprawdził jakieś słówko w słowniku lub poprosi o domyślenie się znaczenia słówka z kontekstu. To dla Twojego dobra!

4. Nie zniechęcaj się! Nauka języka obcego to ciężka praca. Jednym poznanie języka obcego w stopniu komunikacyjnym zabierze więcej czasu, innym mniej, ale każdy może się języka nauczyć. Uwierz w to! Spójrz np. na mieszkańców Skandynawii; W Szwecji prawie wszyscy władają angielskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Filmy amerykańskie czy angielskie nie są tłumaczone ani dubbingowane, nie ma takiej potrzeby…..

5. Gramatyka nie jest celem sama w sobie. Staraj się od razu zanurzyć w żywym języku. Naucz się samodzielności i aktywności w trakcie jej uczenia. Wkuwanie tabelek z odmianami czasami mija się z celem, jeśli nie towarzyszy temu jednoczesne wykorzystywanie poznanych struktur w praktyce.

6. Słuchaj obcojęzycznych stacji telewizyjnych, poszukaj radia internetowego w języku, który Cię interesuje; słuchaj piosenek starając się zrozumieć, o czym śpiewają. Wszystko po to, żeby się osłuchać z językiem, którego się uczysz. Nauczenie się poprawnej wymowy to jeden z najtrudniejszych aspektów w procesie przyswajania języka obcego.

7. Nie unikaj także tekstów pisanych - odwiedzaj strony internetowe napisane w danym języku; co jakiś czas zajrzyj do gazety obcojęzycznej; przetłumacz sobie ulotkę lub reklamówkę napisaną nie w ojczystym języku. Zobaczysz, jaką radość sprawi Ci przeczytanie pierwszej książki w obcym języku!

8. Bądź systematyczny. Osiągniesz dużo lepszy efekt, jeśli poświęcisz językowi, którego się uczysz codziennie nawet 15 minut, niż raz w tygodniu ucząc się przez 3 godziny. Wyrabianiu systematyczności pomaga także odrabianie prac domowych. Odrabiaj je!

9. Każdy język, którego się uczysz to także kultura i styl życia. Dlatego łatwiej będzie Ci nauczyć się np. angielskiego, jeśli zainteresujesz się tym, co angielskie - kuchnią, literaturą, filmami….

10. Rozejrzyj się, język, którego się uczysz, jest wokół Ciebie.Powrót
Centrum Edukacji DOVE

Centrum Edukacji DOVE

ul. Szkolna 8, Kiełczów
tel. 519 177 315

e-mail: centrum.edukacji.dove@gmail.com